3 kroki przed wzięciem kredytu hipotecznego
1. Wydrukuj raport BIK
Jak? Z Biura Informacji Kredytowej https://www.bik.pl . Koszt 39 zł za jeden raport, a będziemy wiedzieć jak wygląda nasza historia kredytowa oraz czy nie zawieruszyła się nam jakaś niespłacona karta kredytowa lub nieopłacany rachunek bankowy. Często klienci mówią, ale mnie w BIKu nie ma. Każdy jest, tylko z lepszą lub gorszą historią. Ta gorsza historia niejednokrotnie jest zrobiona nieświadomie. Wystarczy, że klient przy wzięciu telewizora na raty dostał kartę kredytową, umowę której na koniec rat nie wypowiedział, naliczyła się opłata no i już powstaje zadłużenie. Opłata nie spłacana nieświadomie. Innym przykładem, o którym nikt nas nie informuje to kredyty jakie dostajemy na telefon u operatorów – tak, tak – telefon wzięty u operatora na raty to kredyt. Wystarczy, że płacimy z opóźnieniem i już ma to wpływ na naszą ocenę punktową. Tylko 39 zł i wszystkie te informacje będziemy wiedzieć wcześniej oraz będziemy mieć czas na reakcje.
2. Sprawdź zdolność kredytową
Jest to bardzo przydatna informacja, dzięki której będziemy wiedzieć na jakie własne “M” możemy sobie pozwolić. Najlepiej sprawdź ją u osoby, która może ją obliczyć w wielu bankach. Banki mają różne procedury i inaczej liczą zdolność kredytową. Jedne liczą zdolność bardzo restrykcyjnie, ale za to oferują niższą cenę kredytu. Natomiast inne mają nieco luźniejszą polityk kredytową i tym samym droższe kredyty. Należy wspomnieć, że banki stosują się do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, w którym KNF określił maksymalny limit obciążenia ratami dochodu klienta. I tak, dla osób, które osiągają dochód poniżej średnich dochodów, raty nie mogą przekraczać 50% ich dochodu. Natomiast osoby, które mają ten dochód wyższy mogą liczyć na limit w wysokości 65%. Przy kredycie długoterminowy, a taki jest kredyt hipoteczny, niektóre banki mają te limity znacznie niższe.
3. Porównaj ofertę kredytu w kilku bankach
Zazwyczaj klienci udają się do swojego banku, gdzie mają rachunek bankowy z przekonaniem, że właśnie mój bank ma dla mnie najlepszą ofertę. Nie zawsze tak jest i warto poświęcić trochę czasu na ten krok zanim zwiążemy się z bankiem na 30 lat. Kredyt hipoteczny to nie tylko rata jaką będziemy płacić. Jest on bardziej skomplikowany niż zwykły kredyt konsumpcyjny, w którym mamy oprocentowanie i prowizje. Przy tym kredycie mamy szereg innych opłat choćby np. ubezpieczenie pomostowe (do czasu wpisu hipoteki) lub ubezpieczenie od brakującego wkładu, ale temat ten nadaje się na kolejny wpis. Przy porównaniu kredytu najlepiej zapytać doradcę/eksperta o dodatkowe opłaty jakie są związane z kredytem, aby uniknąć zaskoczenia.
Nieruchomości Wisła says:
Trzy najważniejsze kroki! Dobrze, że wpis tego typu wpłynął na stronę. Pozdrawiam.