Osiedle zamknięte – czy warto na nim zamieszkać?
Osiedle zamknięte ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla szerokiej rzeszy osób mieszkanie na zamkniętym osiedlu pozostaje synonimem prestiżu, komfortu, bezpieczeństwa oraz formą podkreślenia wysokiego statusu materialnego. Mieszkanie za murem ma jednak dla wielu antagonistów, którzy zwracają uwagę na szereg minusów tego typu izolacji. Przeanalizujmy obiektywnie wady i zalety osiedli zamkniętych, co z pewnością ułatwi podjęcie decyzji każdemu, kto rozważa takie rozwiązanie.
Czym jest osiedle zamknięte?
Najczęściej „osiedle zamknięte” zdefiniowane jest jako kompleks mieszkalny odgrodzony od przestrzeni publicznej murem albo płotem, za który wstęp mają wyłącznie mieszkańcy. Termin ten dotyczy zarówno skupisk bloków mieszkalnych, jak i domów jednorodzinnych. Z reguły osiedla zamknięte wyposażone są w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring, szlabany wjazdowe oraz dozór personelu (np. administracja, stróże, ochroniarze).
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż koncepcja zamkniętych osiedli nie narodziła się w Polsce, bowiem trend ten przywędrował ze Stanów Zjednoczonych, które zaczerpnęły go z Brazylii i Argentyny. W krajach południowoamerykańskich osiedle zamknięte (z ang. gated community ) nie wiązało się jednak bezpośrednio z wyższym statusem, bowiem enklawy te były sposobem na zapewnienie sobie przez mieszkańców bezpieczeństwa.
Osiedle zamknięte – zalety
Osiedle zamknięte ma wiele zalet, obok których nie można przejść obojętnie. Ogrodzenie utrudnia dostęp nieuprawnionych osób na teren nieruchomości, a w połączeniu z rozwiązaniami technologicznymi – stwarza poczucie bezpieczeństwa. Mieszkanie na osiedlu zamkniętym to ponadto oznaka prestiżu i podkreślenie wyższego statusu materialnego. Wśród podstawowych zalet, na jakie powołują się osoby
zamieszkujące na osiedlach zamkniętych, są także gwarantowane miejsca parkingowe oraz świetnie wyposażone tzw. części wspólne. Niepodważalnym atutem na zamkniętym osiedlu jest ponadto ograniczony ruch samochodowy, co ułatwia manewrowanie po jego terenie oraz pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pieszych czy bawiących się dzieci.
– Osiedle zamknięte jest z reguły bardziej zadbane, niż otwarte skupiska bloków czy domów jednorodzinnych. Wynika to z faktu, iż lokatorzy czują się znacznie bardziej odpowiedzialni za wspólną przestrzeń, a ograniczony dostęp postronnych osób – ułatwia utrzymanie porządku na terenie osiedla zamkniętego.
Warto też zwrócić uwagę na to, że na obszarze osiedli zamkniętych często znajdują się dodatkowe udogodnienia oraz atrakcje, takie jak np. place zabaw, plenerowe siłownie i strefy aktywności ruchowej czy bogato zagospodarowane tereny zielone. Osiedla zamknięte kojarzone są również z wyższym standardem wykończenia oraz oazą ciszy i spokoju.
Na terenie zamkniętego osiedla praktycznie nie zdarzają się akty wandalizmu, kradzieże czy rozboje, ponieważ nowoczesne systemy zabezpieczające i monitoring – skutecznie gaszą tego rodzaju zamiary. Z tego samego powodu, mieszkańców osiedli zamkniętych nie niepokoją bezdomni, osoby nietrzeźwe, domokrążców, roznosicieli ulotek, a także dzikie zwierzęta, które coraz śmielej wkraczają na zaludnione tereny w poszukiwaniu pożywienia.
– Ewa Manthey, agentka nieruchomości z wieloletnim stażem z biura RE/MAX Experts w Poznaniu – wylicza kolejne atuty mieszkania na osiedlu zamkniętym.
Przeciwnicy osiedli zamkniętych zwracają uwagę na szereg minusów takiego rozwiązania. Istotną wadą zamkniętego osiedla jest swoista izolacja społeczna, sztuczne dzielenie przestrzeni życiowej, a w konsekwencji tworzenie dystansu oraz ograniczone zaufanie do osób z zewnątrz. Często strzeżone osiedla wywołują niechęć pozostałej części społeczeństwa, która uważa, że uwypuklają one podziały klasowe. Urbaniści podnoszą z kolei argument zaburzania estetyki przestrzennej oraz zakłócanie komunikacji pieszej i kołowej w obrębie osiedla.
– Ważną kwestią są z pewnością niemałe wydatki. Chodzi tu zarówno o zakup, jak i bieżące utrzymywanie nieruchomości na terenie osiedla zamkniętego. Mieszkanie w tak ekskluzywnej strefie wiąże się nie tylko z wysoką ceną nabycia nieruchomości, ale i dużymi kosztami związanymi z eksploatacją (m.in. systemów bezpieczeństwa) oraz dostępem do szerokiej gamy udogodnień.
Osiedle zamknięte wyposażone w nowoczesny plac zabaw, plenerową strefę aktywności ruchowej dla starszych albo grill – to wartość dodana i komfort, za który trzeba zapłacić, nawet jeśli nie mamy dzieci czy nie korzystamy z tego rodzaju udogodnień. Minusem mieszkania na osiedlu zamkniętym jest często utrudniony dostęp do niektórych usług. Niektóre zamknięte osiedla znajdują się głównie na peryferiach miast – stąd dojazd do galerii handlowej, placówki medycznej czy szkoły – znajdujących się w centrum miasta, wiąże się z koniecznością przebycia nieco dłuższej drogi.
– Ewa Manthey reprezentująca biuro nieruchomości RE/MAX Experts z Poznania zwraca uwagę na negatywne aspekty zamieszkania na strzeżonym osiedlu.
Warto ponadto pamiętać o fakcie, iż systemu monitoringu i ochrony ograniczają prywatność mieszkańców osiedla zamkniętego oraz ich gości. Pomimo tego, że korzyści wynikające z całodobowego nadzoru przewyższają niedogodności, to dla wielu osób stała obserwacja może być bardzo niekomfortowa. Osiedle zamknięte to problem dla służb ratunkowych, np. pogotowia czy straży pożarnej, które mają utrudniony dojazd do miejsca interwencji. Z podobnym kłopotem zmagają się też listonosze i kurierzy, dla których dostanie się na teren osiedla oraz znalezienie adresata stanowią nie lada wyzwanie.
Dla kogo idealne będzie mieszkanie na osiedlu zamkniętym?
Wydaje się, że osoby, które decydują się na (za)mieszkanie na osiedlu zamkniętym, kierują się przede wszystkim względami bezpieczeństwa, ciszy i spokoju. Wartości te przedkładają ponad dyskomfort związany z ograniczeniem prywatności własnej i odwiedzających ich gości (stały monitoring, nadzór ochrony i personelu itd.) czy „piętno” izolacji społecznej. Komfort zawsze dostępnego miejsca parkingowego, atrakcyjna infrastruktura, wysoka estetyka otoczenia czy ograniczony dostęp postronnych osób – to z pewnością kolejne czynniki zachęcające do tego, aby kupić dom/mieszkanie na osiedlu zamkniętym. Nieruchomość na osiedlu strzeżonym to niemałe koszty, jeśli chodzi o cenę nabycia, jak i wydatki na utrzymanie, dlatego mogą pozwolić sobie na nie głównie osoby o wyższym statusie materialnym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto też zasięgnąć opinii na temat danej lokalizacji oraz wsłuchać się w argumenty mieszkańców i sąsiadów osiedla zamkniętego – radzi
Decyzja o tym czy zamieszkać na osiedlu zamkniętym, czy otwartym, to kwestia indywidualnych preferencji, upodobań i potrzeb. Mam nadzieję, że obiektywne przedstawienie zalet i wad osiedla zamkniętego będzie pomocne w dokonaniu satysfakcjonującego wyboru.
Podobne wpisy:
- 13 sierpnia 2024 APARTAMENTY NA WYNAJEM NAD MORZEM: Jak mądrze kupić i szybko zarabiać
- 1 lutego 2024 Współpraca agenta nieruchomości z deweloperem
- 24 lipca 2018 Rynek mieszkaniowy lipiec 2018 – informacje
- 24 lutego 2023 MY REMAX