Godziny pracy ustalasz sobie według swojego harmonogramu. Sam rozliczasz się z zadań, które masz wykonać. Nikt nie wypomina Ci czasu spędzonego podczas robienia kawy w biurze. Jednak czy założenie własnej firmy polega jedynie na ogromnej swobodzie, którą możesz zyskać? Przeczytaj, na jakich zasadach możesz stać się swoim szefem. Zapraszam do lektury!
CZY NADAJESZ SIĘ NA BIZNESMANA?
Przed przystąpieniem do formalizowania swojego pomysłu, powinieneś przemyśleć, czy Twoje cechy charakteru, pozwolą Ci stworzyć dobrze prosperujący biznes. Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony. To da Ci poglądowe informacje o tym, w jakich gałęziach usług mógłbyś zacząć swoją działalność. Wyznaczy też obszar Twojej osobowości nad którym musisz jeszcze popracować. Jakie cechy charakteru i zdolności pomogą Ci stać się swoim szefem?- Dobry organizator – podczas samodzielnej pracy łatwo o powstanie chaosu w naszym kalendarzu. Mając świadomość tego, że nikt nie sprawuje nad nami kontroli, możemy pozwolić sobie na zbyt długie odraczanie wykonania jakiegoś zadania. Dlatego warto mieć się na baczności i usystematyzować swój zawodowy plan dnia.
- Skrupulatny archiwista – z podjęciem własnej działalności gospodarczej, wiąże się szereg formalności, których trzeba dopilnować, by nie mieć kłopotów z urzędami. Jeśli nie stać nas jeszcze na profesjonalnego księgowego, sami musimy pilnować, by wszystkie dokumenty zostały złożone do odpowiedzialnych podmiotów.
- Człowiek złotego środka – zwłaszcza pierwsze miesiące mogą być dla nas niezwykle wyczerpujące. Bardzo łatwo można stracić właściwe proporcje między czasem poświęconym na aktywności zawodowe a tym dla rodziny i bliskich. Dlatego trzeba znaleźć złoty środek, który pozwoli nam na pełnowartościową obecność w tych dwóch obszarach życia.
- Pewny swoich atutów – nie bój się prezentować ogółowi swoich atutów. Komunikat posłany do społeczeństwa o Twoich zdolnościach może pomóc Ci znaleźć klientów, a także inwestorów. Twórz własną markę krok po kroku bez niepotrzebnej skromności, jednak ze sporą dozą dystansu do siebie. Nie załamuj się przy pierwszych niepowodzeniach, one zdarzają się wszystkim.
- Kontaktowy – jest to chyba jedna z najważniejszych cech, które powinieneś w sobie pielęgnować. Dzięki temu zyskasz szereg kontaktów biznesowych, które pomogą Ci podczas prowadzenia własnego biznesu.
ZALETY PRACOWANIA NA WŁASNY RACHUNEK
Istnieje wiele zalet pracowania na własny rachunek. Zacznijmy od najprzyjemniejszego – już nigdy więcej nie będziesz narażony na zmienne humory Twojego przełożonego. Ponadto, możesz sam ocenić, czy chcesz pracować w zespole, który sam skompletujesz, czy w pojedynkę. Nie będziesz musiał znosić denerwującego kolegi, któremu wydawało się, że jest wybitnym retorem. Masz pewność, że jakość Twojej pracy i mobilizacja jest na najwyższym poziomie. W końcu pracujesz na swój, a nie czyjś sukces. Wybierasz projekty, których chcesz się podjąć. Nikt nie narzuca Ci zadań, których nie masz ochoty wykonywać. Przy pracy zdalnej nie musisz płacić horrendalnych sum za wynajem lokali. Nieważne czy Twoje biuro mieści się w ciasnej kawalerce, czy okazałym mieszkaniu. Z klientami możesz spotykać się w kawiarniach bądź restauracjach. Indywidualna działalność gospodarcza staje się coraz bardziej popularną formą prowadzenia biznesu. Dlatego wiele osób się na to decyduje. Copywriting, korepetycje, tłumaczenia, praca w dziedzinie nieruchomości, grafika czy agencje turystyczne – te zawody sprzyjają otwarciu swojego biznesu. Jednak jak to zrobić? Jakie kroki musisz podjąć, by stać się własnym szefem? Jakich formalności dopełnić? Skąd pozyskać fundusze? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zapraszamy do lektury!OD CZEGO ZACZĄĆ?
Od uzupełnienia wniosku CEIDG (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Można to zrobić przez Internet. Interfejs strony, na której można go wypełnić Prod.ceidg.gov.pl, jest przejrzysty i zawiera wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji, m.in. o tym, w jakiej formie będziesz płacił podatki lub jak będą wyglądać Twoje prawa i obowiązki jako założyciela. Pamiętaj, że jeśli dochody z Twojej działalności nie przekraczają 50% płacy minimalnej, to nie musisz jej rejestrować. Możesz prowadzić wtedy tzw. działalność nierejestrowaną. Nie masz wtedy obowiązku zgłaszania jej do urzędu. Jakie informacje musisz podać w formularzu? Z pewnością rodzaj wykonywanej działalności. Przed wpisaniem odpowiedniego określenia w rubryczki, warto zaznajomić się z listą tzw. Polskiej Klasyfikacji Działalności. Znajduje się tam naprawdę szeroki wybór. Ponadto należy podać, m.in. datę rozpoczęcia działalności, wybór opodatkowania, dane personalne, NIP, przewidywaną liczbę pracujących. Za rejestrację w CEIDG nie trzeba uiszczać opłaty. Jest ona całkowicie darmowa. Następnym krokiem jest załatwienie spraw formalnych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym miejscu będziesz postrzegany dwojako – jako osoba prywatna, czyli „płatnik”, opłacający składki oraz tzw. ubezpieczony. Tam musisz wypełnić jeden z wniosków ZZA lub ZUA. Pierwszy z nich zakłada rejestrację wyłącznie składki zdrowotnej, drugi wszystkich. Jeśli chodzi o Urząd Skarbowy, to już we wniosku CEIDG, składasz deklarację o formie opodatkowania, jaką chcesz wybrać i rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej. Jeśli nie chcesz zostać czynnym podatnikiem VAT, to urzędu nie musisz już odwiedzać. Potem już tylko postaraj się o pieczątkę, załóż konto bankowe, skrzynkę mailową, kup sobie wygodny fotel i poczuj się własnym szefem.SKĄD POZYSKAĆ FUNDUSZE NA WŁASNĄ FIRMĘ?
Chociaż sama rejestracja działalności nic nie kosztuje, to próba jej rozruchu już tak. Dlatego warto zapoznać się z programami i dotacjami, które pozwolą pozyskać pieniądze na start. Oto kilka źródeł, do których możesz zwrócić się po zasoby pieniężne:- W 2018 roku ruszył projekt „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”. Platformy start-upowe, przygotowywane przez Ministerstwo Rozwoju umożliwiają urzeczywistnienie się innowacyjnych pomysłów.
- Możesz liczyć na dotacje z Urzędu Pracy. Jednak ten rodzaj ulgi jest skierowany wyłącznie do osób bezrobotnych, które nie prowadziły wcześniej swojego biznesu.
- Programu BridgeALFA – w ramach projektu można pozyskać nawet do 1 mln złotych inwestycji. Jest on realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
- Projekty unijne – ogłoszeń, dotyczących różnorodnych projektów unijnych skierowanych do wielu podmiotów i instytucji należy szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
- Kredyt bankowy
CZY NIE JEST TO JEDNAK ZBYT WYMAGAJĄCE?
I chociaż może się wydawać, że formalności jest całkiem sporo, to są one i tak skromniejsze niż w poprzednich latach. Dlatego nie warto zrażać się do założenia własnego biznesu. Wybierając ścieżkę zawodową, na przykład agenta nieruchomości, zyskujesz możliwość samodzielnego doboru zleceń. Jesteś o wiele bardziej zmobilizowany do pozyskiwania wiedzy ze swojej branży, bo wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialny za odpowiednie wykreowanie swojego wizerunku. Dostosowujesz swoje obowiązki do osobistego rytmu dnia i nie musisz znosić często irracjonalnych wymagań swojego szefa. Mieszkania, którymi zarządzasz, możesz polecić z czystym sumieniem, żadna „siła wyższa” nie zmusza Cię do naginania zasad i ubarwiania ofert.Podobne wpisy:
- 16 listopada 2023 Zakup działki a dostęp do drogi publicznej
- 11 marca 2021 Jestem REMAX – Justyna Pawlisz
- 24 lipca 2018 Rynek mieszkaniowy lipiec 2018 – informacje
- 18 maja 2022 Najlepsi z najlepszych, czyli najskuteczniejsi agenci RE/MAX w I kwartale 2022 roku
Tags: