Współpraca agenta nieruchomości z deweloperem
Sukcesywny rozwój pierwotnego rynku mieszkaniowego w Polsce sprawia, że mali deweloperzy coraz chętniej decydują się na współpracę z agentem nieruchomości. Kooperacja dewelopera z pośrednikiem nieruchomości może przybierać różne formy i niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla każdej ze stron. Najlepszą formułą jest jednak kompleksowe powierzenie agentowi funkcji biura sprzedaży. Jakich argumentów warto używać, aby przekonać dewelopera do współpracy przy sprzedaży nowych lokali mieszkalnych, domów czy apartamentów na wynajem oraz jak skutecznie pozyskiwać klientów na nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego?
Dlaczego deweloperowi opłaca się współpraca z agentem nieruchomości?
Rosnący popyt na mieszkania, w szczególności te o nieco mniejszym metrażu, których cena koresponduje z opcją skorzystania z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – sprawia, że deweloperzy chętnie inicjują nowe inwestycje. Nawiązanie współpracy z dobrym agentem nieruchomości to szansa na znaczące ograniczenie kosztów, szybszą sprzedaż i lepszą płynność finansową, co umożliwia rozpoczęcie kolejnych przedsięwzięć biznesowych. Powierzenie agentowi nieruchomości pośrednictwa w sprzedaży lokali to dla dewelopera duża wygoda, poszerzenie grona profesjonalnie obsłużonych i zadowolonych klientów oraz gwarancja wysokiej efektywności działania. Koszty związane z prowizją dla agenta są niewspółmiernie niższe w stosunku do wydatków na organizację we własnym zakresie sprawnie funkcjonującego biura sprzedaży.
––Przejęcie przez agenta nieruchomości funkcji biura sprzedaży, wiąże się z szeregiem korzyści dla dewelopera. Brak kosztów związanych z prowadzeniem takiego biura, w tym pozyskania, adaptacji i utrzymania lokalu użytkowego – to nie jedyne zalety. Deweloperowi odpadają także wydatki na pracowników, reklamę i promowanie oferty, poza tym nie traci swojego cennego czasu, który w całości może poświęcać na koordynowanie procesu inwestycyjno-budowlanego. Znajomość rynku nieruchomości, preferencji i czynników, jakimi kierują się kupujący – sprawia, że agent jest znacznie skuteczniejszy w działaniu, niż nie przeszkolony pracownik biura sprzedaży – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Kamila Tobolska z biura nieruchomości RE/MAX Experts z Poznania, która ma bogate doświadczenie w zakresie współpracy z firmami deweloperskimi.––
Różne modele współpracy agenta z deweloperem
Zdecydowanie najlepszym modelem współpracy na linii deweloper-agent – jest umowa na wyłączność i przejęcie przez pośrednika w obrocie nieruchomościami funkcji biura sprzedaży. Kompleksowa współpraca sprawia, że agent w całości odpowiada za proces sprzedaży lokali deweloperskich. Wówczas możliwe jest opracowanie i realizowanie spójnej strategii sprzedażowej oraz zapewnienie potencjalnym klientom obsługi na najwyższym poziomie, dla których ta forma jest najbardziej przejrzysta. Doświadczony deweloper ma świadomość tego, że agenci dysponują lepszym rozeznaniem w bieżącej sytuacji rynkowej oraz posiadają szeroki wachlarz technik i środków, wspierający w skutecznej sprzedaży nieruchomości.
Współpraca agenta nieruchomości z deweloperem może przybierać też inne formy i zakresy. Możliwe jest na początek powierzenie agentowi pośrednictwa sprzedaży części lokali. Innym wariantem kooperacji jest wsparcie sprzedaży przez agenta nieruchomości. W tej formule deweloper prowadzi sprzedaż mieszkań, apartamentów czy domów, ale respektuje sytuacje, w których agent zgłasza się do niego z pozyskanym klientem. Kolejnym modelem współpracy jest tzw. sprzedaż równoległa, w ramach której zarówno deweloper, jak i pośrednik wystawiają, promują i pozyskują nabywców na niezależne lokale w ramach inwestycji. Warto jednak zauważyć, iż takie działanie jest najmniej korzystne, ponieważ oferty pojawiające się na rynku nie są jednolite, co dezorientuje i zniechęca potencjalnych nabywców.
Współpraca agenta z deweloperem może odbywać się również w obszarze pozyskiwania działek pod inwestycje. Dzięki wcześniejszej owocnej i satysfakcjonującej kooperacji z deweloperem, pośrednikowi zdecydowanie łatwiej jest przekonać go do późniejszej współpracy przy sprzedaży lokali.
Kompleksowa kooperacja pośrednika nieruchomości z deweloperem – biuro sprzedaży
––Kompleksowa współpraca dewelopera i agenta przy sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym – to gwarancja największych korzyści dla każdej ze stron, a także najlepsza obsługa dla potencjalnego nabywcy nowego domu, mieszkania czy apartamentu. Taki rodzaj współpracy wymaga od agenta nieruchomości dyspozycyjności oraz wszechstronności. Oprócz znajomości rynku i czynników, jakimi kierują się kupujący, musi on wykazać się umiejętnościami marketingowymi, zdolnościami negocjacyjnymi czy szeroką wiedzą na temat realizowanej przez dewelopera inwestycji ––
– podkreśla Kamila Tobolska z biura nieruchomości RE/MAX Experts z Poznania.
Realizując funkcje biura sprzedaży, agent może współtworzyć informacyjny prospekt dewelopera i/lub folder reklamujący inwestycję. Do zadań pośrednika należy przygotowanie i promowanie ogłoszeń sprzedażowych za pośrednictwem własnych i udostępnionych przez dewelopera kanałów. Podstawowym obowiązkiem agenta jest umawianie się i prezentacja lokali, podczas której powinien on potrafić odpowiedzieć na szereg kwestii dotyczących nieruchomości oraz całej inwestycji, jakimi zainteresowany jest klient.
W zależności od zakresu nawiązanej z deweloperem współpracy, agent nieruchomości może pośredniczyć ponadto w kontakcie potencjalnego klienta z doradcą finansowym (m.in. przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny) oraz z notariuszem (np. przy umowie przedwstępnej czy umowie przeniesienia własności).
Plusy i minusy współpracy dewelopera z agentem
Zaletą współpracy agenta nieruchomości z deweloperem jest dla tego drugiego niewątpliwie oszczędność kosztów i czasu, co przekłada się na poprawę płynności finansowej, lepszą rentowność przedsięwzięcia oraz możliwość skupienia się wyłącznie na realizacji inwestycji budowlanej. Dla agenta plusem jest prowizja z tytułu pośrednictwa, większa ilość lokali w ofercie, a także sposobność pozyskania nowych klientów i nawiązania kontaktów biznesowych. Z kolei kupujący mają zapewniony wysoki standard obsługi oraz komfort przejścia całego procesu zakupu nieruchomości bez zbędnych problemów, nerwów i w przyjaznej atmosferze.
Klient nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z pracą agenta, ponieważ niezależnie od formy współpracy – to zawsze deweloper pokrywa wynagrodzenie pośrednika nieruchomości. Warto zauważyć, że agent nie ma wpływu na standard robót budowlanych i wykończeniowych, dlatego – chcąc utrzymać odpowiednią renomę swojej marki – powinien decydować się na współpracę wyłącznie ze sprawdzonymi deweloperami.
__________________________________________________________________________________
Zapraszamy również do zapoznania się z ofertami z rynku pierwotnego dostępnymi w RE/MAX Polska.
Podobne wpisy:
- 12 lipca 2024 Szkolenie dla agentów nieruchomości – Akademia RE/MAX Polska poleca!
- 4 lipca 2024 Osiedle zamknięte – czy warto na nim zamieszkać?
- 24 lipca 2018 Rynek mieszkaniowy lipiec 2018 – informacje
- 15 października 2018 Dlaczego warto zostać swoim szefem?